Sirkenin Hiç Bilmediğiniz Kullanım Alanları

Tarih: 16.03.2023 16:14
Sirkenin Hiç Bilmediğiniz Kullanım Alanları
Mutfakta salata ve yemeklerde kullandığımız sirkenin mutfak dışında geniş bir kullanımı bulunuyor. Detaylar yazımızda...

Sirke Hangi Alanlarda Kullanılır?

Sirkenin mutfaktaki kullanımını hemen hemen hepimiz biliyoruz. Salatalarımıza ve yemeklerimize lezzet katan sirke, turşu yapımında da koruyucu olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bunlar dışında sirke hangi alanlarda tercih ediliyor.

Geniş bir kullanım alanına sahip olan sirke, hiç bilmediğiniz alanlarda mucizeler yaratıyor. Gelin, mutfak dışında Sirke Kullanımına birlikte göz atalım...
 

Cilt Temizliği

Yüz temizleme sularınızla vedalaşmaya hazırlanın. Zira, sirke sizlere çok daha sağlıklı ve etkili bir çözüm sunuyor. Pamuğunuza döktüğünüz birkaç damla sirkeyi yüz temizliğinizde kullanabilirsiniz. Cildinizi daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturacak olan sirke, günlük yüz temizlene rutininizde yerini alma konusunda bir hayli kararlı.

Saç Bakımı

Yıpranmış ve canlılığını yitirmiş bir saça sahipseniz, sirkenin bu konuda sizlere sunacağı olumlu etkilerden yararlanabilirsiniz. Sıcak havalardan, denizden ve kullandığınız ürünlerden dolayı yıpranan saçlarınıza eski parlaklığını yeniden kazandıran sirke, aynı zamanda sizi kepeklerden de kurtarıyor. Durulama suyuna eklediğiniz birkaç damla sirke ile göz alıcı bir saça sahip olmanız mümkün.

Ağız Kokusu

Soğan ya da sarımsak yedikten sonra nefesinizi tazelemenin en kolay yolu sirke. Ilık suyun içine eklediğiniz 2 yemek kaşığı sirke ile ağzınızı çalkalarsanız kokudan eser kalmadığını göreceksiniz. Bunun yanı sıra, diş beyazlatma konusunda da sirkenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Sindirim Sorunları

Sindirim sorunlarına iyi gelen sirke, mide yanması, reflü gibi şikayetlerinizde sizlere alternatif bir çözüm sunuyor. Bu noktada, Sirkenin Faydalarından yararlanmak için yemeklerden sonra bir bardak sirkeli su içmeniz yeterli. Sadece sindirim sorunlarında değil, kilo verme konusunda da sirkeli su devreye giriyor. Yemeklerden önce içeceğiniz sirkeli su, tokluk hissi yaratacak ve kilo vermenizi sağlayacaktır.
 

Ev Temizliği

Parke ve fayanslarınızı mükemmel bir parlaklığa kavuşturmanız mümkün. Zeminlerinizi silerken suyun içine damlatılan sirke ile yerleriniz tertemiz olacaktır. Ayrıca mobilya ve halılarınıza dökülen çay ve kahve gibi lekeleri temizlemek sirke ile çok daha kolay hale gelmekte.
 

Uyku problemi

Güzel bir uyku güzel bir günü beraberinde getirir. Bundan dolayı, uyuyamadığınız günlerde ılık suyun içine koyduğunuz bir yemek kaşığı sirke ile daha derin ve rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Pek çok kullanım alanına sahip olan Sirke Çeşitlerine, Gurmetabagi.com adresinden ulaşabilirsiniz.
 

Yükleniyor...