Şarap Sirkesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Tarih: 17.03.2023 10:06
Şarap Sirkesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Şarap sirkesi nedir? Faydaları ve kullanım alanları nelerdir? Gelin, şarap sirkesini daha yakından tanıyalım...

Şarap Sirkesi Mercek Altında!

Sirke sadece mutfağımızın değil, sunduğu eşsiz çözüm ve faydalarıyla genel olarak hayatımızda büyük bir yere sahip. Salata, meze ve yemeklerin yanı sıra, ev temizliği, cilt bakımı ve daha pek çok alanda kullandığımız sirkeler arasında son dönemlerde adından sıklıkla bahsettiren bir çeşit söz konusu: Şarap Sirkesi.

Peki, Şarap Sirkesi Nedir? Faydaları ve kullanım alanları nelerdir? Gelin, şarap sirkesini daha yakından tanıyalım...
 

Şarap Sirkesi Nasıl Yapılır?

Üzümden elde edilen şarabın, fermantasyonu sonucunda elde edilen şarap sirkesi, iki farklı çeşidiyle karşımıza çıkıyor. Şarabın üretiminde kullanılan üzümün türüne göre kırmızı ve Beyaz Şarap Sirkesi olarak mutfağımızda yerini alıyor. Söz konusu fermantasyon işlemi sırasında, hava ile temas eden şarabın içerisindeki alkol oksitlenerek, sarhoş edici özelliğini kaybeder ve sirkeye dönüşür. Fermantasyon edilen şarap, süzülerek şişelenir ve sirke olarak kullanılmaya hazır hale getirilir.
 

Şarap Sirkesi Nerede Kullanılır?

Beyaz ve Kırmızı Şarap Sirkesi, diğer sirkelere kıyasla çok daha keskin bir kokuya sahiptir. Farklı yemek ve salatalarda tercih edilen söz konusu sirkeler, son dönemlerde yemek pişirme tekniklerinde tercih edilerek, çok daha lezzetli bir deneyim elde edilmektedir. Sos yapma, et marine etme ve tava cilalama gibi kullanım alanlarına sahip olan Şarap Sirkeleri, üzüm, elma ve daha birçok sirkenin tercih edildiği alanlarda kullanılabilir. Dilerseniz, şarap sirkesi ile salamura ya da turşu yapabilir, dilerseniz fayans veya parkelerinizi silebilir, dilerseniz de cilt temizliğinizde şarap sirkesinden yararlanabilirsiniz.
 

Şarap Sirkesinin Faydaları Neler?

Antioksidan bakımından oldukça zengin olan şarap sirkeleri, kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara yol açan serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önleme konusunda oldukça başarılıdır. Bunun yanı sıra, antibakteriyel özelliği sayesinde vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmanız için devreye girer. Şarap Sirkesi Faydaları arasında, kişiyi gergin anlarında rahatlatma ve sakinleştirme bulunmakta. Aynı zamanda, metobolizmayı hızlandırma konusunda en çok tercih edilen sirkelerden olan şarap sirkesi, zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Kırmızı ve beyaz çeşitleri ile şarap sirkeleri, Gurme Tabağı online mağazamızda sizleri bekliyor.
 

Yükleniyor...