Pesto Sos Mercek Altında!

Tarih: 27.03.2023 13:48
Pesto Sos Mercek Altında!
“Pesto sos nedir? Faydaları nelerdir? Pesto sosun kullanım alanı nelerdir?” Gelin hep birlikte bakalım.

Pesto Sos Beğenileri Gün Geçtikçe Artıyor

Pesto sos içerisinde birkaç bileşen bulunmaktadır. Bunlar arasında parmesan peyniri, zeytinyağı, fesleğen ve sarımsak yer alır. Aynı zamanda daha iyi lezzet verebilmesi için çam fıstığı ya da diğer fındık türleri de içerisinde yer alır.
Pesto sos mutfağı süslediği gibi sağladığı pek çok faydayla da hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. “Pesto sos nedir? Faydaları nelerdir? Pesto Sosun Kullanım Alanı Nelerdir?” Gelin, hep birlikte bakalım.

Pesto Sos Nedir?

Pesto Sos İtalyan mutfağında ortaya çıkmış bir lezzettir. Fesleğen kullanılarak hazırlanır. Bunun yanı sıra zeytinyağı,parmesan, sarımsak gibi çeşitli aromalarda içerisinde yer alır. Rengi ve lezzeti için sıklıkla tercih edilen busos hoş bir kokuya sahiptir.
 

Pesto Sosun Yararları

Pesto Sosun Faydaları saymakla bitmez. Zeytinyağı ve tekli doymamış yağlar ile kalp sağlığına yararlıdır. Sağlıksız doymuş yağlar ve trans yağlar yerine pesto sosu içerisindeki yağlar sağlığınıza iyi gelmektedir. Tekli doymamış yağlar kan kolesterollerinin azalmasına yardımcı olurken yaralanma durumunda kan pıhtılaşmasına da neden olmaktadır. İçerisinde yer alan fesleğenle birlikte sağlıklı hücreleri yok eden zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirilir. Pesto sos içerisinde yer alan sarımsağın sağlık için pek çok faydası bulunmaktadır. Kolesterol seviyesini düşürdüğü gibi kan basıncını stabilize ederek atardamarların sertleşmesini sağlar nokta Bununla birlikte kalbinizi korur.
 

Pesto Sos Kullanım Alanları

Pesto sos kullanım alanlarından bir tanesi makarnadır. Pesto sosun yanında tavuk, krema ya da mantar gibi ekstra lezzetler de eklenebilir. Bu sos ile hazırlanan makarnalar İtalyan mutfağında ana yemek kategorisinde yer almaktadır.
Tek başına oldukça lezzetli olan pesto sosu kızarmış ekmekle de aperatif ya da atıştırmalık olarak tercih edilmektedir. Aynı zamanda kahvaltılarda kullanılan pesto sandviç kullanımında da oldukça yaygındır.

Et yemeklerinde sosların tercih edilmesi etin kolay yenilmesine sağlamaktadır. Bu soslar arasında pestosos da yer almaktadır. Genellikle beyaz et ile oldukça sık tercih edilen bu sos kırmızı et yemeklerinde de mantar ve krema ile tercih edilebilir.

Günümüzde vegan pizzaların tüketimi oldukça artmıştır. Mantarlı pesto sos ile pizza yapımı da yaygındır. Bunun yanı sıra pesto sos ile rofkfor peyniri, kurutulmuş domates ve sebzeli pizzalarda oldukça sık tercih edilmektedir.

 
Yükleniyor...