Mıhlama Nasıl Yapılır?

Tarih: 17.03.2023 09:59
Mıhlama Nasıl Yapılır?
Keyifli kahvaltılarınıza ayrıcalık katacak mıhlama nasıl yapılır? İşte, eşsiz lezzetiyle mıhlama tarifi...

Kahvaltı Sofralarının Olmazsa Olmazı: Mıhlama

Muhlama ve kuymak olarak da adlandırılan mıhlama, Karadeniz mutfağının en meşhur lezzetleri arasında yerini alır. Özellikle kahvaltı sofralarının aranan ismi olan mıhlama, pek çok farklı şekilde yapılsa da, genel olarak malzemeleri; mısır unu, peynir ve tereyağdır. Eşsiz lezzeti ve uzayan yapısı ile hem gözlerine hem de damaklarınıza hitap edecek Mıhlama Tarifi için kağıt, kaleminizi alın. Dakikalar içerisinde sofranıza getireceğiniz mıhlama ile Karadeniz’in lezzetlerini evinize taşıyamaya ve küçük bir Karadeniz turu yapmaya hazır olun!
 

Mıhlama Tarifi İçin Malzemeler

Birkaç malzemeden oluşması ve pratik bir şekilde hazırlanması ile hafta sonu kahvaltılarının vazgeçilmezi olan mıhlama, hemen hemen her damak zevkinize hitap etmektedir. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla yapacağınız kahvaltılarınızda, sofranın en gözdesi olma konusunda bir hayli iddialı olan mıhlamayı, her birinizin iştahla yiyeceğine eminiz. İşte, 20 dakika içerisinde hazırlayacağınız 4 kişilik mıhlama tarifi...
 

.2 yemek kaşığı Tereyağı

.2 yemek kaşığı mısır unu

.1 su bardağı su

.1 su bardağı rendelenmiş Kars Kaşar Peyniri (dilerseniz çeçil peyniri ya da dil peyniri de kullanabilirsiniz.)
 

Evde Mıhlama Nasıl Yapılır?

İlk olarak tereyağını kısık ateşte eritin. Bu noktada, tereyağının iyice erimesine dikkat etmelisiniz. Ardından küçük miktarlar halinde mısır ununu erimiş tereyağın üzerine ekleyin. Tahta bir kaşık yardımıyla mısır ununu kavurun. Mısır unu kavrulup renk almaya başladığında suyu ilave edin. Mısır ununuz suyun içerisinde şişmeye başlayacaktır, bu aşamada dil peynirini veya kullanmak istediğiniz peyniri ekleyin ve tüm malzemeleri karıştırın. Eğer, dil peynirinden farklı bir tercih edecekseniz, peynirin eriyen bir yapıda olması oldukça önemli. Mıhlamayı aralarda karıştırarak kısık ateşte pişirin. Tereyağı üzerine çıkıp, renk aldığında mıhlamayı ocaktan alabilirsiniz. Sıcak olarak servis etmenizi öneririz. Afiyet olsun.

Sevdiklerinizle birlikte yapacağınız uzun ve keyifli kahvaltılarınıza lezzet katacak mıhlama tarifi için aradığınız peynirlere Gurme Tabağı online gıda marketimizden ulaşabilirsiniz. Geniş ürün yelpazesi ve katkı maddesi içermeyen Peynir Çeşitleri ile Gurme Tabağı, bambaşka tat deneyimlerinde de sizleri bekliyor.

Yükleniyor...